Dobrý den vážení včelaři,

už na konci roku 2018 jsem psal o virech paralýzy, jakožto o novém problému, „nové, třetí nemoci“.

Na německých včelařských stránkách: https://www.bienenundnatur.de/ se objevil v červnu 2020 článek: Vermehrt Bienen an Paralyse-Virus erkrankt
přeloženo: Zvýšený počet včelstev nakažených virem paralýzy

Úvodní slova článku: Zitternde Bienen und erhöhter Totenfall: Das Paralyse-Virus CBPV beschäftigt immer mehr Imker. Dr. Marina Meixner vom Bieneninstitut Kirchhain erklärt, was es damit auf sich hat.
Přeloženo: Chvějící se včely a zvýšené kolapsy včelstev: Virus paralýzy (CBPV) zaměstnává čím dál více včelařů. Doktorka Marina Meixner z Kirchhain včelařského institutu vysvětluje, o co jde.

V článku najdete také video, přímý odkaz na video přikládám ZDE

Popisek videa říká: In vielen Regionen Deutschlands sind Bienenvölker am Paralyse-Virus erkrankt. Die Symptome: Zitternde Bienen und erhöhter Totenfall.
Habt ihr das bei euren Bienen auch schon beobachtet?
Přeloženo: V mnoha německých regionech se včelstva nakazila virem paralýzy. Příznaky: Třes včel a zvýšené kolapsy včelstev. Už jste toto někdy pozorovali u svých včel?

Zajímavostí je také odpověď doktorky na otázku, jak je virus v Německu rozšířen. Říká, objevil se přibližně okolo roku 2008 na západě a především jihozápadě Německa, poté se postupně rozšířil na sever a východ.

Virus paralýzy (CBPV) je onemocnění dospělých včel, přenáší se kontaktem mezi jednotlivými dospělými včelami.

Dnešní včelaření a nemoci, které citelně škodí našim včelám, už nejsou jen varoóza, virus deformovaných křídel, ale už i také viry paralýzy. Však z této trojkombinace vznikly tyto stránky.

Ing. Jan Peterek, 7.8.2020