Dobrý den vážení včelaři. Mám pro Vás krátký článek. Název článku jsem zvolil: Včelí BOZP 🙂 . Zkratku BOZP jistě každý zná, zkratka znamená: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci.

Když pracujeme se včelstvem, rozšiřujeme ho, chceme chovat matky, dělat oddělek nebo osiřelec apod., mnoho včelařů si dává pozor na včelí matku. Když ji najdou, rádi si ji dají bokem, aby po rozbitém úle neběhala, aby se jí něco nestalo, aby se nám nedostala omylem do osiřelce atd. Dělám to taktéž, matinku si dávám také stranou. Důležité je ale to, jaké podmínky ji na tu chvilku, kdy bude mimo úl, dáme.

Uvědomme si, že výkonná matka klade za den i 2500 vajíček. To je přibližně položení jednoho vajíčka v průměru za 30 sekund. Když pracujeme se včelstvem, práce trvá dejme tomu 5 minut, to je 10 vajíček. Většinou ale práce trvá déle, záleží, jak nám to jde, jak jsme zdatní, jaké jsou podmínky. Kdybychom dali na hromadu těch 10 nebo 15 nebo 20 vajíček, je to už určitý objem, energie, kterou matka za dobu, kdy budeme s úlem pracovat, ztratí i přesto, že z ní vajíčko přímo nemusí nutně vyjít. V rozkladené matce jede metabolismus na plné obrátky a rozkladená matka musí být permanentně zásobena potravou. Na rámku se o ní stará neustále několik včel, popř. se také na rámku obvykle nacházejí medné zásoby, byť v malém množství.

Sám si dávám na rozkladenou matku velký pozor a když ji na rámku najdu a chci si ji dát stranou, vždy ji dávám stranou s celým rámkem, aby byla neustále v kontaktu se včelami, popř. minimálně s medem. Zpravidla si připravím plemenáč a rámek s matkou do něj vložím a zadělám i víkem. Poté pracuji s daným včelstvem. Jakmile přijde chvilka, kdy chci rámek s matkou do včelstva vrátit, vytáhnu jej z plemenáče, opět najdu matku (aby mi náhodou nezůstala v tom plemenáči), rámek vložím do včelstva a dokončím práci.

Pakliže daný rámek se mi hodí například do oddělku, matku vychytím a umístím ji na jiný rámek se včelami, který poté s matkou dočasně vložím do onoho plemenáče. V žádném případě nenechávám rozkladenou matku ve vychytávací klícce samotnou po dobu práce se včelstvem. Rozkladená matka musí být permanentně zásobena potravou, i několik minut mimo úl bez potravy ji dokáže podle mého úsudku velice vyšokovat.

Proto nemyslete jen na to, že jak matku vychytíte do klícky, je v naprostém bezpečí, ale myslete i u rozkladené matky na to, aby měla potravu po čas Vaší práce ve včelstvu, až poté bude v opravdovém bezpečí.

Ing. Jan Peterek, 22.4.2019