Dobrý den vážení včelaři.

Když vědci zkoumali, které včely na planetě nesou geny kódující přirozenou odolnost na varoózu, zjistili, že tyto geny nese jak včela medonosná v Evropě, tak i včely mimo Evropu, nesou ji doslova všechny včely po planetě.

Hypotéza je taková, že prapředek všech včel na planetě žil s prapředkem dnešní varoózy. Jelikož včela medonosná ve svém vývoji předka dnešní varoózy „ztratila“, geny kódující odolnost na varoózu postupně přešly do neaktivní podoby, ale dědí se stále. Víme, že přibližně 10% včelstev (nejen v Evropě) nese geny stále v aktivní podobě, popřípadě je umí aktivovat například pomocí epigenetiky.

Na internetu jsou různé diskuze a světové skupiny včelařů, kteří včelstva nijak vůči varoóze neošetřují. Jeden včelař napsal loni toto:

Když jsem přestal včelstva v roce 2000 ošetřovat, potkaly mě 90% úhyny. Namnožil jsem přeživší. Za 3 roky úhyny klesly (stále bez ošetřování) až na normálních 10%. Před ukončením ošetřování (v roce 2000) jsem si domů nedovezl žádnou odolnou včelu, měl jsem místní včelu.

Toto je doslova modelový příklad, takto to probíhá všude po planetě, ani jsem nezjišťoval, odkud dotyčný je, z jakého kontinentu, státu (psal to anglicky), protože je to úplně jedno, o +/- 90% úhynech na varoózu mluví naprosto každý z celého světa, kde byla varoóza v posledních desítkách let zavlečena a včelstva byla ponechána na přirozeném výběru.

Množte proto prosím včelstva, která prošla v nedávné minulosti tvrdou přirozenou selekcí. Množte včelstva od včelařů, kteří měli v minulosti nemalé úhyny a chovají přeživší.

Nemnožte včelstva od včelařů, kteří hlásají, že 30 let neměli žádný větší úhyn.

Krásné jaro!

Ing. Jan Peterek, 5.3.2020