Parazitické onemocnění zvané varoóza asi netřeba představovat. Toto onemocnění způsobené roztočem Varroa Destructor se v minulém století rozšířilo z východu (Indie a okolí) prakticky do celého světa včetně Česka.
Varoóza se mezi včelaři řeší prakticky neustále, protože v posledních letech dochází k čím dál častějším úhynům včelstev a tak se neustále vymýšlí nové postupy, jak nejen s varoózu účinně bojovat.
Největším problémem varoózy je ten, že přišla příliš pozdě, až v době, kdy byly na trhu dostupná antiparazitika, protože se tím objevila další cesta v řešení tohoto problému a to pomocí léčiv, čímž se narušil přirozený proces a to proces přirozené selekce.
Moderní včelaření máme přibližně od roku 1850, kdy se začínají používat rámkové úly. V roce 1865 přišel vynález medometu. Už v té době dochází k převozu včelstev nejen mezi státy, ale i kontinenty, což znamená, že už v té době mohla být převezena včelstva s varoózou. Kdyby se tak stalo, tak by bylo udržování neodolných včelstev při životě mnohem složitější. Je tedy vysoce pravděpodobné, že kdyby nás varoóza zasáhla o 100 let dříve, byla by nyní situace úplně odlišná, protože by došlo z větší části k přirozené selekci a nyní bychom včelaři na více méně varroatolerantních včelách.
Samozřejmě, že by nedošlo k vyhynutí druhu, kdyby se varoóza nechala bez povšimnutí, ať už by přišla tak jak přišla anebo o 100 let dříve. Jedná se o onemocnění, což znamená, že zpravidla existuje část populace, která je přirozeně odolná. Došlo by k procesu přirozené selekce, namnožily by se přirozeně odolná včelstva a nyní bychom varoózu vnímali jako třeba včelomorku obecnou (Braula coeca) nebo roztočíka včelího (Acarapis woodi) – onemocnění zvané akarinóza popř. akarapidóza (všechno to jsou parazitická onemocnění, která se včelou medonosnou koexistují delší či kratší čas).
Paraziti jsou na této planetě už hodně dlouho, vyskytovali se dokonce už za dob dinosaurů, konkrétně už v geologické periodě zvané Jura.
Vídávali bychom ji, ale nijak výrazně by neškodila. Tuto situaci známe ze světa, například z některých částí Ruska anebo z USA. Daniel Weaver nám v říjnu 2018 v Brně a Plzni odpřednášel, co se stalo, když přestal v Texasu včelstva v roce 1992 úplně ošetřovat. Když vezmeme Evropu, tak varroatolerantní včelstva chovají někteří chovatelé například v Německu, Francii, Anglii, Norsku, Švédsku aj.
Ing. Jan Peterek