Dobrý den vážení včelaři.
Zítra máme začátek února, měsíce, kdy už se zpravidla setkáme s prvními jarními prolety včel. Osobně vnímám únor jako důležitý měsíc v tomto roce a možná to tak bude i v letech dalších.
Začínají nás postihovat také jarní úhyny včelstev a tak přes zimu můžeme někdy vidět projevy nemocí mnohdy i v silné podobě. S jarními úhyny mám už také osobní zkušenost. Proto Vám chci napsat tyto rady:
V měsíci únoru:
- Sledujte projevy včelstev, sledujte, zda vidíte něco podezřelého, něco, co jste zatím ještě neviděli, něco, co se odlišuje například mezi včelstvy nebo s lety minulými
- Stává se, že nakažený úl zimu přežije, byť zeslabený, ale nemoc není potlačena a zůstává v úle po celou sezónu. Takové včelstvo pak velice často kolabuje několik dní či týdnů poté, co matka po založení zimní generace přestane klást, protože je nemocí zkrácen život včel, které záhy opouští úl. Proto by bylo dobré sledovat, zda se nějaký nakažený úl nyní nenachází na Vaší včelnici
- Sledujte, zda není před úlem velké množství mrtvolek v porovnání s ostatními úly, mohlo by se sice jednat o ptáka, který do úlu klove, včelstvo vyrušuje, včelky vylétají ven, aby se bránily, ale při nízkých teplotách rychle křehnou. Každopádně v dnešní době je pravděpodobnost, že se jedná o nemoc mnohem větší. Nakažené včelky stíhají opustit úl, ale daleko nedoletí
- Sledujte, zda není na podložce velké množství mrtvolek v porovnání s ostatními úly
- Sledujte, zda není podložka pokálená. Podívejte se přes fólii, zda nevidíte pokálené rámky. V dnešní době, kdy včelí nemoci velice řádí, protože už 99% včelstev není schopno přežít samo, je dobré mít strůpkovou fólii či jinou technologii jak sledovat vizuálně chomáč včelstva a včelí rámky. Pokud naleznete pokálenou podložku, pokálené rámky, na nosemu příliš nevěřte, taková včelstva jsem na nosemu vyšetřoval a byla na nosemu čistá. Samozřejmě, že se o nosemu může také jednat, ale je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se jedná o jinou, silně rozjetou infekci
- Sledujte, zda neuvidíte neklidné sezení včelstva, zda když se podíváte přes fólii, neuvidíte včelky běhat po celém úle i při mínusových teplotách. Může se jednat o obyčejné vyrušení včelstva, může se jednat o bezmatečnost, ale opět největší pravděpodobností je infekce
V případě, že naleznete zvláštní situaci, pro Vás neznámou, můžete mi kdykoliv zavolat. Číslo najdete na hlavní stránce dole. Pokud výše popsané projevy na své včelnici uvidíte, sám bych doporučil likvidaci těchto včelstev. I u včel existují projevy tzv. získané imunity, ale opět větší pravděpodobnost je, že včelstvo na onemocnění dříve nebo později umře, čímž může nakazit i okolní včelstva. Pokud najdete pokálené rámky a podložku, jsem pro likvidaci daného včelstva jednoznačně. U neklidného sezení včelstva jsem pro likvidaci také, i kdyby se jednalo o bezmatečnost. Bezmatečné včelstvo můžete sice spojit s jiným úlem a tím ho výrazně posílit, ale riziko, že se jedná o nemoc, je mnohem větší. Pokud je před úlem velké množství mrtvolek a další projev je v pořádku, zde bude situace zřejmě nejvíce s otazníkem, zda úl ponechat, přemístit nebo zlikvidovat, to už záleží na individuální situaci.
Samozřejmě, že přezimování včelstev může negativně ovlivnit medovicový med (klidně i s obsahem trisacharidu melecitózy), takže je potřeba zvážit i tento vliv a správně situaci rozlišit.
Také se stává, že umírají včelstva s mladými matkami (oddělky, vyrojená včelstva, včelstva, kde včelař měnil matku), ale ta, která mají matku starší, přežijí, proto to s výměnami matek zbytečně nepřehánějte.
Jak včelstvo zlikvidovat, pokud najdeme příznaky nemocí? Je to jednoduché, stačí zavřít česno a očka, do podmetu vložit sirný knot a zapálit. Mrtvé včelstvo vymést, úl vyčistit, rámky vyvařit.
Nad nemocemi se netřeba starat, umřou neodolní, přežijí odolní, to je zákon přírody fungující prakticky celý vývoj života na této planetě. Důležité je si uvědomit, že včelí nemoci s námi zpravidla zůstávají po celou dobu, nejsou to jen obyčejné epidemie, které samy odezní a je dále klid, proto se musí nemoci řešit pozitivně okamžitě, aby došlo k co nejrychlejšímu vyřešení těchto nemocí, ne jako s varoózou, kdy se nemoc řeší léčivy, což nevede ke zlepšování situace, ale naopak se záchranou neodolných jedinců postupně situace pouze zhoršuje, ne jako s virem deformovaných křídel, kdy jsme začali aplikovat v létě a používat další metodiky typu odstraňování plodu pro přerušení šíření viru ve včelstvu, což opět vede k záchraně neodolných jedinců a postupnému zhoršování situace, protože neodolné pouze zachraňujeme a odolné cíleně nerozchováváme. Nejlepším lékem je stejně přirozená selekce, je to prostě tak.
Zde bych odkázal na svůj článek:
Situace je taková, že odolných jedinců nemáme mnoho a tak může nastat situace, že i přirozeně odolní jedinci, kteří by v přírodě odolali, umřou také, protože se přímo v jejich blízkosti nachází velké množství neodolných (až nemocných) včelstev, které postupem času kolabují, infekci ale roznesou a tak padne i v přírodě odolné včelstvo. Proto je důležité věnovat nyní zvýšenou pozornost a snažit se co nejvíce ochránit před těmito vlivy odolnější jedince.
Ing. Jan Peterek, 31.1.2019