Dobrý den vážení včelaři,

mám pro Vás ukázku, co umí DWV-B, zde je video natočené 6.2.2021

Jedná se o červnový oddělek vytvořený v roce 2020, který zimoval pouze na medu, protože byla v červenci velice silná snůška z líp.

Každých 14 dní chodím přes zimu kontrolovat včelstva pohledem přes fólii, protože mě zajímá přesný stav včelstev. Chci mít velice dobrý přehled o zdravotní situaci, abych si udělal detailní představu o nemocech, které škodí. Pro kontrolu používám slabou baterku s žárovkou. Aby bylo video dobře vidět, použil jsem druhou baterku s LED chipem o výkonu 6W (1A*6V).

Do Vánoc se u tohoto včelstva nic nedělo. Chomáč seděl v 6ti uličkách, mrtvolek v podmetu bylo málo. Včelstvo bylo pouze mírně nervóznější.

Od Vánoc začaly postupně slábnout, začaly se objevovat mrtvolky v podmetu. Na začátku ledna jsem si nechal toto včelstvo vyšetřit a výsledky jsou:

Negativní: Nosema, SBV, KBV, ABPV, CBPV
Pozitivní: BQCV, DWV-A, DWV-B

O varoóze se nemá smysl v tomto případě bavit, protože je to oddělek. Kdo včelařil také před rokem 2016 ví, že oddělky vytvářené i z varoózou napadených včelstev neměly problém přežít první zimu. Na podložce také nevidím nadstandardní spady roztočů.

Černání matečníků (BQCV) včelstva nezabíjí, pozitivita na tento virus bude znamenat virus deformovaných křídel ve vyšší virové náloži (viz mé předešlé články). Virus deformovaných křídel genotypu A se takto také zpravidla neprojevuje. Co je expertem na zabíjení zimní generace včel, je virus deformovaných křídel genotypu B (viz mé předešlé články).

Včelstvo padne počítám koncem února a jako příčina úhynů je DWV-B.

Ing. Jan Peterek, 7.2.2021