Dobrý den vážení včelaři,

za svou praxi jsem se zatím setkal jen několikrát s trubčicemi. Říká se, že se včelstvo, ve kterém se nachází trubčice, má vysypat do trávy a že jej není možné zachránit. Mé zkušenosti jsou ovšem jiné. Údajně staří hebrejci přezdívali včelám „deburra“, v překladu „ta, která mluví“.

Nejlepší bude můj postup popsat na příkladu.

Nestarám se jen o svá včelstva, ale také pomáhám několika mým blízkým včelařským přátelům. V loňském roce jsem choval matky a následně vytvářel nové oddělky u jedné včelařky. Oddělky dělám zpravidla na zralý matečník, popřípadě na tzv. nouzovou matku, tedy aby si včelky vychovaly matku samy. Tento případ je o oddělku dělaném na zralý matečník. Zhruba po 14 dnech od tvorby oddělků na zralý matečník provádím kontrolu kladení (2 dny líhnutí, 5 dnů snubní let, 5 dnů kladení, takže kontrola nejdříve po 12ti dnech). V tomto případě jsem ale stále nemohl najít čas na kontrolu tohoto oddělku a tak se kontrola opozdila o nějaké 3 týdny. Když jsem pěkný oddělek otevřel, nalezl jsem včelstvo bez matky, kde už kladly trubčice. Podíval jsem se důkladně na každý rámek, zda neuvidím matečníky, „trubčí matečníky“, tzn. zda se včelky nesnaží vychovat novou matku. Matečníky jsem nalezl, samozřejmě by se z těchto matečníků matka nevylíhla a tak mi včelky „řekly“, že nejsou spokojeny s aktuální situací a že chtějí matku. V ten den jsem měl opět zralé matečníky a tak jsem do oddělku jeden (popř. dva) zralé matečníky vložil a oddělek zavřel. Tentokrát jsem si to už pohlídal a další kontrolu jsem provedl přibližně za ty 2 týdny a uviděl jsem tento pohled:

Na rámku vidíme hrboplod a především v levé části vidíme krásně zakladeno od nové matičky (pokud chcete obrázek zvětšit, klikněte na něj pravým tlačítkem a dejte například „zobrazit v novém okně“). Nebylo tedy potřeba oddělek vymetat a vytvářet jej znovu, stačilo pouze přidat nový zralý matečník, ale pouze v případě, kdy ve včelstvu včelky naráží nouzové matečníky, tzn. projevují se tak, že chtějí novou matku. Otázka vyvstává nad stářím včel, to musíme trošku pohlídat, protože v případě takové velké plodové pauzy by mohlo dojít k přílišnému zestárnutí včel. Pokud je pauza příliš dlouhá, je možné včelstvo posílit (například v tento den kdy vidíme, že nová matička začala klást) jedním rámkem (s vybíhajícím) plodem.

Osobně se mi ještě nestalo, že bych musel nějaké včelstvo vysypávat do trávy kvůli trubčici. Za těchto několik mých zkušeností to vždycky dopadlo obdobně jako v tomto případě.

Vzpomínám ještě na jednu situaci několik let zpět, kdy se mi v oddělku dělaném na zralý matečník ztratila/nevrátila matka, vložil jsem nový zralý matečník a situace se opakovala, tak jsem vložil potřetí zralý matečník, také jsem už provedl posílení oddělku a situace se opět opakovala a dokonce i po čtvrté to stejné. Aby včelstvo matku dobře přijalo a obecně byla tvorba oddělku úspěšná, musí být v oddělku dostatek včel, popřípadě musí včelky být blízko sebe, jinak řečeno, včelstvo musí být kompaktní. Oddělek jsem zakomoroval na pouze 2 rámky 39×24, na kterých seděly „hlava na hlavě“ a vložil jsem zralý matečník popáté (v té době už uběhlo od tvorby oddělku přibližně 8 týdnů, dá se říct celou sezónu jsem se oddělek snažil nastartovat). Říkal jsem si, jestli tato tvrdá komorace nezabere, pak už budu muset oddělek opravdu zrušit, tam už to není možné udělat jinak (vkládat oplozenou matku se mi nechtělo z důvodu pravděpodobnosti opětovné ztráty matky). Představte si, povedlo se. Matička se rozkladla a já hnedka zvýšil počet rámků. Oddělek se krásně rozjel a do zimy šel velice pěkný.

Tzn. úlový prostor je pro úspěch také důležitý a vždy je jej potřeba zvážit. Oddělky dělám přímo do nástavku, ale za použití komorovací přepážky. Více o tvorbě oddělků jsem napsal v mé druhé knížce.

Ing. Jan Peterek, 16.1.2022