Dobrý den vážení včelaři,

tak nám to zase rychle uteklo a dnes v 16:57 nastane letní slunovrat.

Přes zimu 2022/2023 byly opět velké úhyny včelstev, i u mě padlo mnoho dobrých včelstev. Jedna linie, do které jsem vkládal jisté naděje padla celá a i u včelaře, od kterého jsem linii měl nastal 100% úhyn (včelařil mnoho desítek let). Byl jsem z toho celkem zklamaný, protože jak víme, zdravotní situace včelstev se stále zhoršuje, samozřejmě trendově, některé roky jsou horší, jiné zase lepší, ale trend je stále se zhoršující a i tyto zkušenosti s tím neustálým zhoršováním korespondují. Kdo ví, zda se to zlomí a kdy. Proto se z globálního pohledu, z pohledu dlouhodobého, stále obávám, aby nenastal scénář, který píšu v tomto listopadovém článku.

V tuto chvíli má cesta stále pokračuje a o letním slunovratu mám dobrý pocit z letošní sezóny. Medově sice slabé, letošní rok se zatím po snůškové stránce příliš nedaří, ale jde mi především o zdraví včelstev, o dlouhodobou udržitelnost, aby mé stanoviště byly plné včel i za 10 let.

Podařily se mi zase pěkně namnožit přeživší a uvidíme co přinese nadcházející zima 23/24.

Také jsem velmi rád za letošní enormní a řekl bych čím dál větší zájem o matečníky z mých včelstev. Letos zase přijelo mnoho včelařů především z mého okolí. Provádím tvrdou selekci a výsledky jsou už po těch letech vidět, byť je včelaření týmový, globální sport, což stále do značné míry ovlivňuje můj chov. Pakliže chci zlepšit genetiku zaměřenou na odolnost a přežití ve svém okolí, v celé krajině, je toto nejlepší cesta. Inseminaci naprosto zavrhuji.

Ing. Jan Peterek, 21.6.2023