Dobrý den vážení včelaři,

už v roce 2019 a hlavně v loňském roce 2020 jsem zpozoroval zvýšení rojivosti včelstev. Dokonce se mi v červenci rojily květnové oddělky (2 měsíce staré), viz loňské mé články:

Když jsem v zimě zjistil přítomnost viru DWV-B v mých včelstvech, dal jsem to do souvislosti. Letos je situace opět stejná jako loni, některé květnové oddělky mají nyní (19.6.) opět naražené rojové matečníky.
Nejde jen o rojení květnových oddělků v létě, ale o samotnou změnu, která nastala:

  • Když udělám oddělek, aby si vychovaly včelky samy novou matku, tzv. nouzovou a oddělek obsedá za +/- 15 dní min. 5 rámků (ideálně 6 nebo více), vyrojí se na nouzové panušky
  • Když dělám oddělek na zralý matečník a do oddělku vložím zralé matečníky 2 (abych předešel případnému nevylíhnutí jedné z matek) a oddělek obsedá za 6 dní min. 5 rámků (ideálně 6 nebo více), vyrojí se na jednu neoplozenou panušku
  • Když mám včelstvo v rojové náladě, oddělek na starou matku (tzn. umělé odrojení včelstva) nepomáhá. Včelstvo se vyrojí na neoplozené panušky. Pokud ponechám pouze jeden rojový matečník v daném včelstvu, v den odběru staré matky narazí nouzové matečníky a vyrojí se na matku z jednoho ponechaného rojového matečníku s tím, že v úlu zůstanou nouzové matečníky

Je to příliš velká změna, která se nedá přehlédnout. Spojuji tuto změnu s virem DWV-B. Včelky cítí silný infekční tlak, cítí úhyny a tak se snaží namnožit.

12.6.-13.6. jsem dělal na facebooku anketu ohledně rojové nálady včelstev. Zde jsou výsledky:

Z této ankety se nezdá, že by byla celková rojivost o poznání vyšší, každopádně máme nyní pouze jeden bod, potřebovali bychom dva. Kdybychom měli anketu třeba z roku 2018, možná bychom zvýšení rojové nálady zaznamenali.

27% včelařů uvedlo, že mají nadstandardní nebo extrémní rojivost včelstev. Myslím si, že 27% není málo.
Naopak pouze 21% včelařů uvedlo, že nemají rojovou náladu žádnou.
52% včelařů uvedlo rojovou náladu běžnou, mírnou nebo velice malou.

Zkusím anketu zopakovat opět další rok a uvidíme, jak se bude situace s rojením včelstev vyvíjet.

Ještě doplním, že jsem naprosto stejné rojové, výše popsané chování vypozoroval u jakéhokoliv genetického původu. Včelstva mají rojovou náladu identickou ať už se jedná o místní směsku nebo šlechtěná včelstva.

Ing. Jan Peterek, 19.6.2021