Dobrý den vážení včelaři,
V mých článcích a komentářích jste už určitě zachytili informaci, můj názor, že nadměrné rojení včelstev ukazuje (může ukazovat) na infekcemi zatížené včelky. Měl bych pro vás nyní jeden drobný příklad z praxe.
Úhyny 19/20 byly velice silné, osobně sleduji také své okolí a zajímá mě, jak přezimují včelky okolním včelařům. Jsou to pro mě mnohdy zajímavé informace. V okolí jsem měl 2 včelaře, o kterých vím, že úhyny v podzimním/zimním období 19/20 neměli žádné. Jeden je ve vedlejší vesnici „nalevo“, druhý ve vedlejší vesnici „napravo“.
Na jaře 20 se ale jednomu z nich včelky hodně rojily, měl přibližně 1,5 rojů na jeden úl v průměru. Dotyčný včelař se mě ptal, protože se známe, proč se mu to tak rojí, byl z toho velice zmatený, říkám, to ty infekce, ale dotyčný příliš nevěděl, o čem mluvím. V zimě 20/21 u něj došlo ke 100% úhynu. Druhý včelař byl ale stále bez úhynů i přes zimu 20/21, říkal jsem si letos na jaře, že je to zajímavé, ale tušil jsem, že jej to musí potkat dříve nebo později. Letos na jaře se zase mu včelky rojily. Vyrojily se všechny úly a některé i vícekrát. Byl to naprosto stejný scénář jako přes kopírák. Také se známe a také jsem se s ním o tom v červnu bavil, byl rojením velice zaskočený a já už moc dobře věděl, co jej bude letos přes podzimní a zimní měsíce 21/22 čekat. Máme začátek listopadu a úly už mu postupně umírají, uvidíme, zda mu nějaká včelstva vůbec přežijí.
Bádám v mysli, zda ještě znám nějakého včelaře ve svém okolí, který by se od roku 19 nesetkal s úhyny včelstev…
Ing. Jan Peterek, 1.11.2021