Dobrý den vážení včelaři,

v dubnovém čísle časopisu Včelařství vyšel na stránce 116 článek od pana RNDr. Františka Kašpara ohledně rezistence roztočů na gabon flum.

Jsem rád, že pan Kašpar mluví o zhoršující se zdravotní situaci, že se to neustále nezametá pod koberec. Píše například: „Trend ke zhoršování zdravotního stavu včelstev je však stále zřetelnější„. Píše, že je to problém celé Evropy (přidám také Ameriky). Jako hlavní problém uvádí varoózu a DWV. Dále píše: „Přibývající odolní roztoči produkovali odolné potomstvo a zcela podle pravidel teorie virulence parazitů se nám podařilo v doprovodném a původně neškodném viru deformovaných křídel (DWV) vyselektovat nejrychleji se množící a nejagresivnější variantu„. To je to o čem mluvím, že je DWV-B čistě lidským produktem a DWV-A byl už dobrým předchůdcem a také už lidským produktem. Dále uvádí, že problém mají už i včelstva s malým počtem roztočů (jakpak by ne, když si už DWV-B žije vlastním životem) a tak následně dochází i ke kolapsům celých stanovišť.

Co se týče té rezistence, tak jsou zmíněné pyrethroidy – tedy gabony, konkrétně gabon flum, kdy se pan Kašpar setkal už takřka s mizivou účinností v roce 2017 na gabon flum. Výzkum ukazuje na jednu mutaci genu, která rezistenci vytváří a je možné v případě, kdy chcete gabon použít, si nejprve udělat laboratorní test roztočů na přítomnost dané mutace, výsledek vám pak řekne, zda bude ošetření účinné nebo nikoliv. Zajímavostí je, že po ukončení selekčního tlaku po pěti letech dochází k „vrácení do původního stavu“ a gabon flum má opět výbornou účinnost. Samozřejmě bude stačit gabon flum použít opakovaně a je jasné, že se ihned populace roztočů změní a mutovaná varianta genu chránící roztoče před touto látkou opět převládne. Prostě nikdy nekončící boj s přírodou (který nelze vyhrát) a přirozená reakce na přicházející podněty a vlivy.

Je sice hezké, že se nabízejí včelařům tyto genetické testy a tedy doporučení o vhodnosti použití gabonů, na druhou stranu píše, jak jsme si sami včelaři rozpoutali „peklo“ ve včelách přes selekci roztočů a zvýšením agresivity virů. No a co to rozpoutalo? Přece stávající metodika a také právě takové látky jako je gabon flum. Takže když vidím, že to jde špatným směrem, tak by se snad měla špatná metodika zahodit a ne hledat řešení jak ji ještě udržet při životě. Tomuto rozporu nerozumím. Stará/stávající metodika a její destruktivní charakter se už projevuje v plné nahotě a byť to může být pro mnohé těžké, protože třeba starou metodiku zastávali po mnoho let, tak by se měla přijmou náprava a ne se rok od roku dívat, jak včelstva kolabují s čím dál menším počtem roztočů.

Každopádně děkuji, že vyšel tento článek.

Ing. Jan Peterek, 8.4.2022