Dobrý den vážení včelaři.

Z mé práce za poslední roky víte, že hledám odolná včelstva, hledám znaky odolnosti u včelstev a hlavně také sleduji vývoj včelařství a jeho směřování.

Tento příběh je o jednom včelstvu, loňském oddělku. Včelstvo krásně vyzimovalo zimu 20/21, na jaře byly velice silné, plný nástavek 39×24 v únoru. Včelstvo šlo do rychlého rozvoje. Přidával jsem nástavky, udělal z něj 3 oddělky (první někdy na konci dubna, další dva v průběhu května). Matky v oddělcích kladou a oddělky se mají k světu, aspoň nyní.

V průběhu června jsem zaznamenal postupný úpadek, ještě na konci května silné včelstvo, silně létající, začalo najednou viditelně a rychle stagnovat, až jsem se rozhodl pro dnešní prohlídku. Když jsem včelstvo otevřel, první myšlenka byla, že se vyrojily a já roj nezaznamenal a roj mi uletěl. Po vytažení prvních rámků jsem si všiml silné mezerovitosti plodu (více prázdných buněk než těch s plodem). Včelky s deformovanými křídly vyskytující se na každém rámků v nemalém počtu. První včelku s deformovanými křídly jsem zaznamenal u tohoto včelstva už v dubnu. Včelstvo je nyní velice nemocné, nachází se v něm asi třetina včel oproti stavu před 3-4 týdny. Včelstvo jde rychle do kolapsu, což ve mě vyvolává naprostý údiv. Kolabující včelstvo ještě před slunovratem, to jsem ještě neviděl a je to pro mě další nemilou novinkou. Stav, který jsem dnes viděl, včelař mohl vidět možná tak v září, tedy za čtvrt roku, ne nyní. Že včelstva kolabují od srpna až do dubna víme, každopádně květen, červen i červenec byly měsíce včelařské pohody a nulových problémů. Člověk maximálně myslel na nějakou „“prevenci““ (tvorba oddělků, kontrola napadení trubčiny varoózou, VSH testy apod.).

Příčinu úhynů vidím jednoznačně na DWV-B, o kterém vyšla v březnu má druhá knížka. Opět budou úhyny včelstev, jak píšu ve své knížce, tohle se už nedá zvrátit, DWV-B je příliš silné a najdeme jej v každém včelstvu.

Ing. Jan Peterek, 19.6.2021