Dobrý den vážení včelaři.
Rojení včelstev je velice pěkný zážitek, sbírání roje patří mezi mé oblíbené aktivity 🙂
Samozřejmě se včelař za svou praxi setká s různými roji, silnějšími, ale také slabšími. Postup péče o slabší roj je odlišný od postupu péče o roj silný. Vysvětlím Vám to názorně na příkladu:
8.5.2021 jsem vytvořil oddělek způsobem, aby si vychovaly svou vlastní matku, tedy tzv. nouzovou. Včelstvo samozřejmě v takovém případě nechová jen matku jednu, ale zpravidla narazí matečníků více. Je možné za několik dní od vytvoření takového oddělku udělat prohlídku a některé matečníky vylámat, osobně to ale zpravidla neřeším a nechávám takto dělaný oddělek minimálně 22 dní vklidu.
20.5.2021 se nouzová matka vylíhla.
Dnes 24.5.2021 se nouzová matka stává letuschopnou, probíhají orientační prolety.
Zítra 25.5.2021 se stává pohlavně zralou a může letět na snubní let.
Někdy se stane, že se první vylíhnutá matka „nerozhodne“ zlikvidovat své sokyně, vylíhne se matek více a pokud je pěkně, tak v den jejich letuschopnosti se takové včelstvo vyrojí.
A právě to se u mě dnes odehrálo. Zde přikládám fotografii:
Roj je samozřejmě slabý, obsednul by 2-3 rámky, proto jej není možné pouze sklepnout do rojáčku a čekat, že se roj rozjede a začne pracovat. Takové roje jsou tak slabé, že se s vervou do práce nepustí. V rojáčku se opět jen vyvěsí na rámečkách bez jakékoliv aktivity a „čekají“. Včelař je může den nebo dva věznit a až pak usadit na místo, přesto roj ale pracovat nezačne. Po usazení na místo nelétá a postupně se „vytratí“.
Práce se silným rojem je mnohem jednodušší, stačí jej sklepnout do rojáčku, den (nebo dva) věznit, usadit na místo a můžeme se jen kochat jak roj pracuje.
Osobně nevolím cestu spojování ani u takových slabých rojů, v těchto případech vezmu jeden rámek s larvičkami (i se včelkami) – například ze včelstva, ze kterého byl oddělek 8.5. vytvořen a vložím jej do rojáčku. V tomto případě slabý roj dostává okamžitý impuls, začíná pracovat a vše jde správným směrem. Několik takových rojů jsem už sundal, vždy jsem do nich vložil rámek s larvičkami a vždy to dobře dopadlo. Za 14 dní se v tomto roji rámek, na kterém jsou aktuálně larvičky, vylíhne, takže včel tam bude dostatečně.
U vyrojených oddělků problém nebývá, zpravidla se tam ještě dolíhne zbytek plodu, takže vyrojený oddělek je životaschopný. Pokud by byl přesto příliš slabý, je možné jej také po rozkladení matky jednoduše posílit jedním rámkem s plodem.
Co si vzít z tohoto článku?
– Vylámaní části nouzových matečníků povede k potlačení případné rojové nálady oddělku/včelstva
– Se slabým rojem musíme pracovat jinak než s rojem silným – nutno vložit rámek s otevřeným plodem, aby slabý roj dostal v rojáčku impuls, jinak se může stát a je to velice pravděpodobné, že pracovat v rojáčku nezačne i když jej vězníme.
– Rojení závisí na počasí, pokud by bylo dneska škaredě, oddělek by se vyrojil v některém z dalších dní. Dobré je ale počítat a sledovat počasí, pak můžeme být na případný roj přesně na den připraveni.
O týden později (15.5.2021) jsem vytvořil stejným způsobem další oddělek ze stejného včelstva, opět jsem neprovedl redukci nouzových matečníků, tak jsem zvědav, zda za týden (31.5.2021) budu mít další vyrojený oddělek 🙂
Pěkný konec května, 24.5.2021, Ing. Jan Peterek