Dobrý den vážení včelaři, chtěl bych Vám ukázat jeden z mých letošních oddělků. Oddělek byl vytvořen 2.5. na zralý matečník. Plod byl na jednom a půl rámku. Matička se oplodila a brzy rozkladla. Do poloviny května byla silná snůška, takže se oddělek raketově rozvíjel, za chvíli jej bylo potřeba rozšířit na druhý nástavek 39×24. Toho jsem využil na chov matek, nejprve mi oddělek přijal v horním nástavku nad mateří mřížkou 20 larviček (počet misek na sérii: 25 až 30), poté opět 20 a poté jsem do něj dal dvě série a celkem přijal 30. Takže mi tento letošní oddělek vychoval letos už 70 krásných matečníků. Choval jsem letos také v silném osiřelci, ale je zvláštní, že v medníku při matce jsou matečníky větší a celkově pěknější. Chovám tedy výhradně v medníku při matce. Zda v kmenovém včelstvu nebo silném oddělku je jedno.

Jelikož už plně obsedal dva nástavky, které měl plně postavené, zvažoval jsem, zda udělat z tohoto letošního oddělku další oddělky anebo jej rozšířit na třetí nástavek 39×24. Odebral jsem dnes (5.7.) třetí sérii zralých matečníků (už zmíněných 30ks) a provedl prohlídku. Pod mateří mřížkou mě čekaly rojové matečníky, ihned jsem udělal oddělek na dva měsíce starou matku a ponechal pouze jeden rojový matečník. Mohl bych udělat další oddělky, ale jelikož potřebuji ještě matečníky, tak jsem opět přelarvil, pozítří se podívám, kolik přijaly.

EDIT: Z 55 larviček přijaly 40, takže mi tento letošní oddělek letos vychová celkem 110 matečníků.

Letošní sezóna je má zatím nejpěknější, ano, medu moc není, až 3.7. začala opět silná snůška (z líp), jinak od poloviny května silná snůška nebyla. O med mi v tuto chvíli zase tak nejde, spíše mi jde o selekční, šlechtitelskou práci, nejprve potřebuji chovat kvalitní včelstva, která něco vydrží a budou žít, několik let bylo velice složitých, ale vidím, že jsem na dobré cestě. Genetika je v tomto oddělku česká, nešlechtěná, částečně už proselektovaná, se kterou chci pokračovat v mé tvrdé selekční práci dále. Taková genetika mě opravdu baví, na to je radost se dívat, protože nejde jen o tento oddělek, všechna včelstva a oddělky této genetiky mají podobný rozvoj.

Zde jsou fotky:

Spodní nástavek vidíme vlevo a horní nástavek vpravo. Horní nástavek byl dočasně během prohlídky odložen na vedlejší pozici, která je prázdná, mám díky nižšímu zalétávání včel ve včelínech úly ob jednu pozici. Tento obrázek je už po odebrání dva měsíce staré matky a třech plodových plástů, které byly s matkou přesunuty do nového úlu (viz druhá fotka).

Ing. Jan Peterek, 5.7.2020