Dobrý den vážení včelaři. Mám pro Vás další článek na téma: Nepoměr mezi množstvím plodu a dospělými včelami, jakožto dobrý ukazatel nemocného včelstva.

O víkendu mi volal jeden včelař, zda bych se k němu nepřijel podívat na včelky, udělat nějaké oddělky (měl jsem zralé matečníky), provést kontrolu včelstev. To, co mu přežilo letošní zimu měl v pořádku, až na jedno včelstvo, které bylo nemocné. Říkal, že si letos v zimě, po které mu přežilo přibližně 40 % včelstev, všiml nemalého kálení včelstev. Toto včelstvo bylo pokálené taky, ale zimu přežilo, matka začala klást, včelky v úle nějaké jsou, a tak dokázaly pokálení celkem čistit. Když jsem ale včelstvo prohlédl, řekl jsem mu, že včelstvo musí okamžitě večer, až se všechny včelky vrátí, vysířit, vymést mrtvolky, rámky vyvařit, úl oškrábat a použít chlór/jód nebo opálit či jinak desinfikovat. Udělali jsme jeden oddělek navíc ze zdravého včelstva, takže ztratný, co se týče počtu včelstev, nebude.

Co mě vedlo k likvidaci nemocného úlu a jak jsem vůbec usoudil, že je včelstvo nemocné? Zde by se hodilo i video, aby to bylo více názorné, ale napíšu to opět slovně.

Obecně se na internetových diskuzích někdy můžeme sekat s dotazy na případnou likvidaci slabých včelstev, zda slabé včelstvo právě není nemocné, což by bylo dobré zlikvidovat anebo se jedná opravdu jen o slabší včelstvo. Jak toto rozlišit píšu v tomto článku.

V posledních letech narostly úhyny, narostlo šíření infekcí mezi včelstvy, a tak je dobré nemocná včelstva ihned likvidovat, aby zbytečně nenakazila okolní včelstva (především u včelínů, kdy máme úly těsně vedle sebe a je zalétávání včel vysoké). Na nemocné včelstvo (zřejmě také „třetí“ nemocí, o které píšu) poukazuje přes sezońu skvěle nepoměr mezi plodem a dospělými včelami.

  • Pokud se úle nachází hodně plodu a včelstvo je početné a jde do síly, je zpravidla vše v pořádku
  • Pokud se v úle nachází málo plodu a včelstvo je slabé, je zpravidla také vše v pořádku, jedná se jednoduše jen o slabé včelstvo, které má málo plodu, a tedy i málo včel
  • Pokud se v úle nachází hodně plodu, ale včelstvo je slabé, a to i po třech týdnech, je včelstvo nemocné a je zde důležitá okamžitá likvidace. Kálení včelstev se přes letní měsíce nevyskytuje, protože se včelky mohou vykálet venku, takže čekat na příznaky kálení není dobrým řešením. Toto je dobrým příznakem v zimě, v létě je dobrým příznakem nepoměr plodu a dospělých včel.

Také jsem se i u sebe setkal před časem se včelstvy, která kálela v zimních měsících, nosema byla ale vyloučena. Všechny tři vzorky ze tří včelstev byly čisté. Jedná se o jinou infekci.

Víme, že vylíhnuté včelky z jednoho rámku obsednou rámky tři. Takže pokud nacházíme v úle na jaře 5 zakladených rámků od shora až dolů, víme, že za 3 týdny bude v úle 15 rámků plně obsednutých mladými včelami a bude potřeba úl i rozšířit. Pakliže se tak nestane a za 3 týdny nacházíme v úle přibližně stejné množství včel, je včelstvo nemocné. Nemoc se projevuje výrazným zkrácením života včel i na polovinu, dokonce i ještě více. Matka ploduje a rychle umírající včelky jsou nahrazovány novými, které jsou ovšem také dříve nebo později nakažené a dlouhý život je nečeká. Takto to pokračuje až do srpna. Včelstvo se drží, ale ve chvíli, kdy matka omezí kladení, rychle začne populačně ztrácet, až dojde k loupeži okolními včelstvy a poslední včelky s matkou hynou zpravidla hladem.

Co jsem konkrétně u daného včelaře viděl?

Včelstvo zimovalo na jednom nástavku 39×24. Nyní se v polovině června v úle nachází přibližně 6-7 rámků s plodem. Takto to je ale podle slov daného včelaře prakticky od jara. Včelstvo obsedá právě oněch 6-7 rámků. Pakliže tam bylo před 3mi týdny také 6-7 rámků s plodem, měl by být nástavek nyní k prasknutí včelami, ale není, stále stejný stav. Matka klade nadoraz, klade na každém rámku, kde jsou včely, více si dovolit nemůže. Na ostatních rámcích nic moc nebylo, celkem i hladové, včelstvo nemá ani snůškový výkon.

Někdy se stává, že infekce není tak silná nebo je včelstvo mírně odolnější, život včel není tak zkrácen a včelstvo třeba ten jeden nástavek včelami nakonec naplní, a dokonce může dojít i k rozšíření na druhý nástavek. V takovém stavu ale stále vidíme, že je situace špatná, vidíme stále hodně plodu, čekáme na velké množství včel, které se ale nekoná, včelstvo jen mírně sílí. Toto včelstvo samozřejmě kolabuje v srpnu také, třeba jen o nějaký den později. Po celou dobu dochází k zalétávání včel do ostatních včelstev a stává se, že okolní včelstva do zimy dojdou, ale umřou v průběhu zimy.

Důležité tedy je:

  • Likvidovat okamžitě včelstva, kde je špatný poměr plodu a dospělých včel (hodně plodu, málo včel, a to po delší dobu)
  • Nemít včelstva úplně natěsno vedle sebe. Zvětšit mezery mezi včelstvy. Ve včelínech umístit včelstva ob jedno, je to sice škoda prostoru, ale zalétávání včel o dvě pozice je mnohem menší než do vedlejšího včelstva. Pakliže nějaké včelstvo onemocní, my to nezjistíme včas, ale máme včelstva ve včelínech ob jedno, umřou jen ty nemocná a nevezmou s sebou i okolní včelstva (popř. velice výjimečně)
  • Ze zlikvidovaných včelstev nebo z uhynulých včelstev veškeré rámky tavíme a desinfikujeme. Úl také. I kdyby se jednalo o pěkné rámky, tak tavíme pro jistotou taky

Tyto infekce se zdají být novými, nevím, zda se někdy někde něco takového popisovalo v takovém rozsahu, kdy se setkalo s podobnými projevy velké množství včelařů v posledních třech letech, ani si nejsem jistý, zda jde o virus (např. paralýzy včel) nebo bakterii. Možná je to kombinace více faktorů a nemocí. Nemusí se jednat vyloženě o jednu konkrétní infekci, protože někdy včelstva zase ani tolik nekálí a přesto hynou, někdy nenajdeme v úle včelu po úhynu, někdy je mrtvolek v úle dost.

Včelstva na výše popisovanou infekci hynou od srpna až do dubna. V zimě se dá vidět slábnutí včelstev, neklidné sezení, hodně mrtvolek před úly, kálení. V létě neduživost, nepoměr plodu a dospělých včel. Často najdeme po úhynu úplně prázdné úly, pokud mají včelky možnost opustit úl (když je teplo). Když je zima, tak už v úle mrtvolky nacházíme, protože je opuštění úlu složitější, nacházíme klubíčko mrtvých včel s matkou, mrtvolky na podložce, mrtvolky před úlem na sněhu.

Nebojte se likvidovat nemocná včelstva, včelstva vykazující neduživé chování po delší čas (týdny, měsíce). Někdy se může samozřejmě stát, že dojde v okolí k nějakému postřiku a pomřou létavky, což povede k tomu, že se včelstvo bude z této ztráty zapamatovávat a chvíli poměr plodu a včel nebude sedět. Když dojde k náhlému úbytku včel, matka mnohdy zvýší chvilkově plodování, aby ztrátu dohnala, což povede na chvíli k ještě většímu nepoměru plodu a dospělých včel, proto i na toto musíme brát zřetel, abychom náhodou nezlikvidovali zdravé včelstvo. Zde píšu o dlouhodobějším sledování.

Také je dobré včelstva prohlížet v podobnou hodinu, protože přes den jsou hodně rozlétané a úly se mnohdy dobře vyprázdní, jak létají za snůškou, večer se pak pěkně slétnou, což by mohlo být někdy lehce matoucí.

V zimě si tedy všímejte především kálení, v létě nepoměru plodu a dospělých včel a v případě příznaků nemoci konejte.

Pěkný slunovratový týden, Ing. Jan Peterek, 17.6.2019