Dobrý den vážení včelaři,

aktivně se účastním diskuzí také na facebooku, především ve včelařských skupinách. Když člověk vkládá komentář na facebooku, který celkem rychle zapadne nebo píšu článek zde na své stránky nebo píšu svou knihu, pokaždé je to jiné, jinak si člověk dává záležet. Na facebooku to jsou zpravidla krátké reakce, které neobsahují podrobnější informace, na svých stránkách nebo v knize se pak můžu více rozepsat apod.

Mnoho včelařů stav včelstev přes zimu nekontroluje a čekají na prolety. Ve chvíli, kdy nějaké včelstvo nevykazuje v prvních pěkných dnech vhodných pro prolety aktivitu, nakouknou, zda včelky žijí. Proto se často dozví(me) o úhynu včelstva až když je venku pěkné počasí. Z jedné strany je to dobře, protože nechávají včelstva přes zimu opravdu bez jakéhokoliv byť i drobného rušení.

Podobné případy se děly okolo Silvestru, kdy bylo několik dní teplé počasí. Najednou se objevily příspěvky o úhynech včelstev dotazující se na příčinu. Neuspokojivá zdravotní situace trvá už několik let a mnoho včelařů se s problematikou úhynů včelstev setkalo. Ti se už znovu vyptávat nemusí a tak se objevují přispěvky a dotazy především od (začínajících) včelařů, kteří se s úhyny setkali vůbec poprvé.

V jedné diskuzi nad úhyny jsem se trošku rozepsal i na facebooku a komentář sklidil velice pozitivní ohlas. Proto vůbec poprvé vkládám na tyto své stránky můj komentář překopírovaný z facebooku.

Pěkný, aktuálně mrazivý leden čtenáři mých stránek.

Také mi řada z vás projevuje podporu, za kterou velice děkuji.

Ing. Jan Peterek, 12.1.2022