Dobrý den vážení včelaři,

měl bych pro Vás další článek, na téma, jaká onemocnění nám nyní ve velkém likvidují včelstva.

Mé názory na sečtené tři silné nemoci (selekční tlaky), které vedou k poslednímu procentu schopných přežít, už určitě z předešlých článků dobře znáte, ale co konkrétního stojí za onou „třetí“ nemocí?

Může zde být samozřejmě zavlečen VDV (varroa destructor virus) z Ameriky, jednou tady určitě bude. Může to být KBV (kašmírský virus), který je z virů nejinfekčnější, ale zdá se, že je „třetí“ nemoc jen reakcí přírody na imunitně slabou včelí populaci, jinak řečeno kdybychom postupovali v souladu s evoluční biologií po celou dobu, nic špatného by se nyní zase tak nedělo.

Seznam příznaků nemocí, které lze od roku 2016 pozorovat mnohdy v silné míře:

Jaro:

  • Nárůst kálení včelstev v zimních měsících a v předjaří (ne vždy vinou nosemy (A/C))
    Doporučuji likvidaci včelstev, které kálí přes zimní měsíce a v předjaří. Zimy jsou v posledních letech krátké, plné výkalové váčky (nejčastěji z medovicového medu) včely zpravidla nemají.
    Příčina: ?

Léto:

  • Nepoměr mezi plodem a dospělými jedinci
    Na tento projev byl napsán speciální článek. Pokud se to včelstvu objeví, v srpnu úhyn můžu říct ve 100 % případů. Vysoce infekční, okamžitě musí dojít k likvidaci včelstva, jinak se nakazí už od jediného včelstva klidně celá včelnice, která pohyne postupně v zápětí.
    Příčina: ?

Podzim:

  • Bezletné pochodující včely pod úlem na zemi
    Může se projevovat už od května. Když jsem se s tím setkal, zpravidla včelstvo následně uhynulo, dostal jsem ale informace, že sem tam některá včelstva přežila. Samozřejmě se může jednat o postřik v okolí, ale pokud se pochodující včely neschopné letu pod úlem na zemi objevují stále i po např. týdnu nebo se situace ještě zhoršuje, je potřeba být na pozoru. Pokud je projev ve větším měřítku, že pod úly na zemi vidíme nemalé množství zesláblých včel, doporučuji okamžitou likvidaci těchto včelstev. Pokud je projev malý, 1-2-3 včelky neustále na zemi, pochodující, neschopné letu, je potřeba být na pozoru.
    Příčina: Bakteriální infekce – septikémie (+ kombinace)
  • Nemalý výskyt viru deformovaných křídel
    Pokud uvidíme včelstvo napadené virem def. křídel, zpravidla bude v posledních letech pozitivní i na další viry. V posledních letech dochází k silnému vzájemnému nabalování infekcí. Virus def. křídel měl být už dávno vyřešen přirozenou selekcí. Nevyřešený, stále škodící virus def. křídel je mnohdy startér dalších infekcí, které společně včelstvo zabijí.
    Příčina: virus def. křídel (DWV) (+ kombinace)
  • Rychlé slábnutí včelstev
    Zkušenosti jsou takové, že za krátkou dobu, týden, dva, tři, ale už i během několika dní, rekord je někde na úrovni čtyř dní, vymizí krásné včelstvo. Včely odlétají umřít do přírody, úly jsou bez včel živých i mrtvých, matka umírá mnohdy jako poslední.
    Příčina: virus paralýzy (jestli akutní nebo chronická nebudeme rozlišovat) (+ kombinace)
  • Části těl včel na podložkách
    Na podložkách se objevují části těl včel, zpravidla nohy a křídla. Může to být rejsek, můžou to být vosy, ale převládá spíše infekce. Pokud je to v malé míře, včelstva dokáží přežít, pokud je to ve větší míře, včelstva zanedlouho kolabují. Pokud to uvidíme v silnější míře, očistíme podložky, vložíme česnové zábrany proti hlodavcům a sledujeme. Pokud se to objeví znova v silné míře, okamžitě likvidace. Na podzim je už sice zpravidla o osudu včelstev rozhodnuto, ale aspoň můžeme zabránit případné loupeži, při které by se mohly patogeny také přesunout.
    Příčina: Bakteriální infekce – septikémie (+ kombinace)
  • Náhlý kolaps včelstva
    Během několika desítek hodin se stane to, jako by na včelstvo „dýchla smrt“. Včelstvo je mrtvé a v podmetu vidíme silnou vrstvu včelích mrtvolek. Mrtvolky se rychle rozpadají a zapáchají.
    Příčina: kombinace všeho, virové a bakteriální (septikémie) infekce

Zima:

  • Neklidné sezení včelstva
    I v mínusových teplotách se chovají jako v létě, hemží se, běhají po úle. Postupně slábnou, kálí, hynou. Jelikož je zima a odlet nemocných včel je ztížen, nacházíme hodně mrtvolek v podmetu a před úly na zemi ve sněhu. Souvisí s nárůstem kálení včelstev v zimě a v předjaří.
    Příčina: kombinace více nemoci – virové infekce, bakteriální i vč. nosemy (A/C).
  • Pomalé slábnutí včelstev
    Počítáme včelstva na začátku prosince a myslíme si, že to, co nám žije, už bude žít i na jaře. Na Vánoce je počet žijících včelstev opět nižší, v lednu opět nižší, v únoru, březnu opět nižší. Úhyny včelstev sahají až do dubna
    Příčina: kombinace více nemocí – zpravidla virů.

Pojďme to shrnout:

Varoóza je onemocnění především včelího plodu, samozřejmě poškozuje také dospělé jedince, ale v případě, kdy odstraníme ze včelstva plod, výrazně snížíme tlak nemoci.

Virus def. křídel je také nemoc především včelího plodu. Mohou být infikovaní i dospělí jedinci, každopádně pokud opět odstraníme ze včelstva plod, opět výrazně snížíme tlak nemoci. Přestanou se líhnout infekční včelky s def. křídly, vznikne plodová pauza a případní nemocní dospělí jedinci opouští postupně úl.

Pakliže máme onemocnění plodu, dokážeme účinně zasáhnout. Účinně dokážeme bojovat s varoózou i virem def. křídel. Je to velice jednoduché, jednoduše odstraníme rámky s plodem ve vybranou dobu.

V posledních letech je nárůst virů paralýzy ve včelách. I přesto, že se ve včelách nyní objevují různé nákazy, onu „třetí“ nemoc přičítám především virům paralýzy.

Co je virus paralýzy? Akutní/chronický? Je to nemoc dospělých včel.

Pokud máme onemocnění dospělých včel, jak chceme zasáhnout? Nedá se bohužel nic dělat. To je potom ta včelařova bezmoc, jak se snaží, vymýšlí metodiky poctivého léčení, klíckování matek, odstraňování plodu, ale s nemocemi dospělých včel se nedá bohužel účinně bojovat. Zde žádné očištění umělým/přirozeným odrojením včelstva nefunguje.

A co bakteriální infekce, které se v posledních letech také výrazně rozjely?
O bakteriálních infekcích, především septikémii si můžeme přečíst řadu článku.
Jedno mají články společné. Bakteriální infekce nejsou příliš patogenní, škodící druhy bakterií jsou všude kolem nás, v půdě, ve vodě. Proč tedy na naše včelky nyní útočí?
Protože útočí zásadně na zeslabené, slabé jedince!

Chov imunitně slabých včelstev vede postupně k obrazu naprosté zkázy.

V tomto článku jsem se chtěl také vrátit k mému pilotnímu článku těchto stránek:

Je v něm odkaz na jednu studii ohledně imunitně slabého a imunitně silného včelstva.

U imunitně slabého včelstva se rozjíždí celá škála infekcí, až dochází ke kolapsu včelstva. Toto ostatně nyní pozoruje většina českých včelařů.

U imunitně silného včelstva nedochází k silnému pomnožení nákaz, některé nákazy se dají detekovat, například virus def. křídel, ale ani ten nezačíná ve včelstvu bujet. Tím, že virus def. křídel nezačíná ve včelstvu bujet, nerozjíždí se ani viry paralýzy, bakteriální infekce apod.

Podle mého kdybychom varoózu nechali na přírodě a nejeli cestou chemoterapie roztočů, tak ani virus def. křídel nezpůsobí žádné větší problémy, ne takové, jaké způsobuje nyní. Kdybychom virus def. křídel nechali na přírodě a přirozeném výběru, protože jinak se viry stejně nedají řešit, u včel není stejně žádná jiná cesta, tak se nerozjedou v takové míře viry paralýzy, v jaké se nyní rozjely. Imunitně slabé jedince pak napadají také i bakteriální nákazy.

40ti letá cesta byla sice bez úhynů, včelařilo se skvěle, problémy moc nebyly, tato cesta ale přímo vedla k naprosté bezmoci a zkáze. Musíme to okamžitě změnit, možnost ještě máme.

Ing. Jan Peterek, 21.2.2020