Dobrý den vážení včelaři,

v loňském podzimu a zimě nás zastihly rekordní úhyny včelstev. Letos jsem si zase vytvářel obraz o úhynech v ČR. Zvažoval jsem nad těmito skutečnostmi:

  • Loni byly úhyny velice velké a nemyslel jsem si, že se situace letos ještě zhorší
  • Diskuze o úhynech včelstev letos příliš neprobíhají, prakticky vůbec. Loni se řešily úhyny snad každý den. Říkal jsem si ale, že k takovému zlepšení nemohlo dojít, že to letošní ticho je dáno už zkušeností včelařů s úhyny v loňském roce, kteří se už nemusí znova dotazovat
  • Přirozenou selekci jsem letos, po loňských úhynech, hledal u včelařů zpravidla těžko. Přirozená selekce včelstev je jediná, která dokáže celorepublikovou zdravotní situaci zlepšit. To, že někomu nepadne nic a druhému (popř. na druhém stanovišti) umře všechno, není projevem přirozené selekce. Z tohoto faktu jsem usuzoval, že se letošní situace zlepší, ale jen velice mírně

Měl jsem nápad udělat jednodenní anketu porovnávající stav na přelomu listopadu/prosince 2019 a listopadu/prosince 2020. Včera (30.11.2020) jsem ji v 11:00 spustil. Vypadala takto:

Dneska (1.12.2020) ji v 11:00 (po 24 hodinách) ukončuji s těmito výsledky od 220 respondentů.
Ankety se účastnili odběratelé posledního procenta a včelaři ze skupiny „Včelaři“ na facebooku.

U 92 včelařů je situace stejná jako loni, ať už úhyny neměli anebo měli
70 včelařů hlásí menší úhyny než loni, jejich zdravotní situace je tedy lepší, procento úhynů je u nich menší
58 včelařů hlásí vyšší úhyny než loni, jejich zdravotní situace je tedy horší, procento úhynů je u nich vyšší

Obecně tedy můžeme anketu zhodnotit tak, že co se týče podzimních úhynů včelstev, je situace mírně lepší, než loni. Každopádně ke zlepšení zdravotní situace celorepublikově příliš nedošlo, zřejmě jen minimálně.

Úhyny včelstev se po celorepublikové stránce budou letos pohybovat opět v desítkách procent než v jednotkách.
Zima 20/21 bude opět úhynová s úhyny vyššími než je standartních 10%, které jsme celorepublikově zažili naposledy v zimě 15/16.

Děkuji těm, kteří se ankety zúčastnili, a všem přeji pěkný prosinec.

Ing. Jan Peterek, 1.12.2020