Dobrý den vážení včelaři,

V červnu jsem zde psal článek o likvidaci v červnu kolabujícího včelstva.

Také jsem ve článku uvedl, že jsem z něj během dubna a května udělal 3 oddělky. Byl jsem zvědavý a stále jsem, jak oddělky dopadnou. V druhé polovině července se v jednom z těchto tří oddělků začaly objevovat včelky s deformovanými křídly, před úlem se každodenně objevovaly vyhozené poškozené kukly, plod začal být znatelně mezerovitý. Váhal jsem nad likvidací daného oddělku, ale nakonec jsem se rozhodl pokračovat v pozorování a až v případě začínajícího jasného kolapsu zasáhnout. Situace se během tří týdnů nijak neměnila, až poté se vyhozené kukly přestaly objevovat. Tohle už zpravidla znamená, že je včelstvo krátce před kolapsem, matka přestává klást, včelky přestávají pracovat a čistit z důvodu také početního úpadku. Oddělek jsem se rozhodl prohlédnout, ale našel jsem úplně jiný stav. V oddělku bylo stále hodně plodu, plod byl ale pěkný, bez jakýchkoliv mezer, nenašel jsem jedinou včelku s deformovanými křídly.

Stav vypadal doslova na jedničku. Oddělek se ze špatné situace dostal úplně sám, velice mě to potěšilo. Letos jsem viděl zatím ten nejtvrdší kolaps včelstva už v červnu, ale zároveň o dva měsíce později jsem viděl včelstvo, které se samo dokázalo dostat ze stavu mezerovitého, můžeme říct až nemocného plodu do stavu výborného.

Všechny 3 oddělky stále žijí, jejich stav nevypadá špatně. Samozřejmě tady máme DWV-B, což je virus, který postupně během zimy dokáže včelstva zlikvidovat, takže kdo ví, zda oddělky přežijí zimu, ale pro mě je v tuto chvíli důležité to, že jsem viděl špatný stav, který se bez lidského zásahu změnil na výborný.

Pěkný podzim, Ing. Jan Peterek, 22.9.2021