Dobrý den vážení včelaři,
na internetu se objevil názor, že včelaři chovající varroatolerantní včelstva je nechtějí rozšiřovat mezi ostatní. Proč tomu tak je?
Sám se snažím hledat co jak nejvíce odolná / varroatolerantní včelstva. Obecně mám dobré včelky, jsem s nimi relativně spokojený, když si uvědomím co jsem choval několik let zpět. Mám ale chuť tato včelstva nabízet ostatním?
Kdybych měl opravdu tzv. „super odolná včelstva na roztoče“, tak bych je bohužel moc nerozšiřoval a nenabízel. Stát se oficiálním chovatelem matek nebo dokonce ještě „šlechtitelem“? Tak to v žádném případě. Nabídl bych je jen nejlepším známým, protože i kdybych je chtěl rozšířit mezi včelaře například pod záminkou „pomoci včelce“, tak bych dokázal oslovit kolik? 10% včelařů? tzn. 5000 včelařů v ČR? Více nejspíše ne. Kdyby ano, tak by to bylo stejně špatně, nelze chovat jednu linii plošně (genetiku od jednoho včelaře). Zbylých 90% včelařů by stejně stále tlačilo chemii do svých včelstev, což by stejně vedlo k neustálému a dalšímu postupnému nárůstu agresivních variant virů, které by následně mrzačily i mé včelky jako na běžícím páse. Ostatně s DWV-B se dost změnilo i u mě samotného, v roce 2016 jsem měl úplně jinou vizi. V globálu a za 10 let by můj „projekt“ skončil neúspěšně, protože by včelky nepřežívaly o nic moc lépe než včelky jiné.
Viz tento nový článek:
Tzn. už je mi jasné nějakou dobu (ale ze ne tak dlouhou), že se na to musí plošně. Změnit kompletní koncept a myšlení včelařů. Být někde na ministerstvu, příkazy a zákazy bych nedělal, ono si na to musí každý přijít sám. Co bych ale určitě udělal, jednu jedinou věc zákazem, tak bych zakázal tzv. tvrdou chemii.
Kromě toho super odolné včelky mají i 1000 roztočů v úle, protože riziko úhynu přichází až ve stavu několika tisíc až 10 000 roztočů, tzn. 1000 roztočů včelce v přírodě zdaleka nevadí a „nikdy“ nevadilo. Nyní jsou včelaři zvyklí hubit roztoče daleko dříve, mít spady roztočů v desítkách. Někteří dokonce v jednotkách, takže kdyby se tito lidé dostali k super odolné včelce a roztoči by vystřelili na tisícovku, tak bych byl zvědav, jak by se na to tvářili, zda by neměli tendenci tam něco dávat a hlavně, přirozené spady se pohybují i v desítkách. Podle nejen mých praktických zkušeností se přirozené spady pohybují okolo 35 roztočů denně u odolných včelstev, protože se jich včelky neustále přirozeně zbavují. Byl bych velice zvědav, zda by včelař, který byl zvyklý a je naučený po dlouho let vkládat chemii do včelstev, neměl nutkání tam honem něco dávat, když by viděl na podložce 35 roztočů denně po přirozeném úhynu.
Je to prostě jiný svět. Abyste ale do něj vstoupili, musíte nejprve opustit svět starý. Dát někomu něco na podnose určitě ne, bohužel, nefungovalo by to a v konečném důsledku by se to obrátilo pouze a jen vůči mě samotnému. Takže knížky ano, napsat postup hledání a projevy přirozeně odolných včelstev ano, ale zbytek je už na Vás.
Ing. Jan Peterek, 12.11.2022