Dobrý den vážení včelaři.
Máme začátek října a můžu nyní s jistotou napsat, že nás letos čeká další úhynová zima (tedy už 4. v řadě). Úhynové zimy za posledních 20 let vypadají pro připomenutí takto:
2002, 2007, 2012, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019
Někteří včelaři říkají, že je to díky tomu, že včelaři v létě nedostatečně včelstva ošetřili. Z minulých let víme, že po úhynové zimě byl vždycky nějakou dobu od roztočů klid, minimálně jeden rok. Nyní máme už 4 úhynové zimy za sebou, takže se domnívám, že kdyby letos včelaři v létě neošetřili vůbec, byla by nyní situace velice podobná. Příčina této situace je samozřejmě, jak jsem už nejednou napsal, v systému včelaření, který se táhne už pěknou řádku (desítek) let. Když zasáhnete do evoluce organismů, zde včely, neprojeví se to samozřejmě hned, ale až po čase. Chyba se tedy stala už 10-20-30-40 let zpátky, která se nyní začíná naplno projevovat. Ano, píšu, že zde máme projevy dalších nemocí, nejen varoózy, viru deformovaných křídel, ale i dalších infekcí, zřejmě virů paralýz nebo viru deformovaných křídel škodlivějšího genotypu B. Každopádně kdybychom nyní měli silná, zdravá, vitální, plně odolná včelstva v daný okamžik, došlo by pouze k částečným úhynům, ne k takovým kolapsům, které se nyní opět dějí a nedávají mnohdy vůbec smysl, je v tom chaos a člověk už mnohdy vůbec nechápe, co se to děje.
Co lze nyní (srpen, září, říjen, listopad) pozorovat:
- Bezletné pochodující včelky pod úly na zemi – toto je velice důležité a velice častý jev. Všímejte si toho, s tímto jsme se dříve nesetkávali, minimálně ne v takové míře. Je to projev nové infekce (podle mého tzv. „třetí“ nemoci, zřejmě nějakého kmene virové paralýzy).
- Rychlé slábnutí včelstev (i během několika dní dokáže silný úl úplně vymizet). Víme, že nemocné včelky opouští úl a odlétají umřít do přírody. Je to jeden z projevů sociálního, hygienického chování, které mají včelky na vysoké úrovni. Někteří včelaři říkají, když uvidí prázdný úl, že včelky jednoduše odletěly. Představa dotyčného je nejspíše taková, že se včelkám na daném místě „nelíbilo“ a tak společně úl opustily. Toto umí například včela východní, je to jedna z jejich obran vůči roztočům. Každopádně pravda je u nás samozřejmě taková, že včelky z daného prázdného úlu nikde (na novém místě) nenajdeme. Ano, včelky opravdu odletěly, ale každá zvlášť za účelem úmrtí co nejdále od svého úlu.
- Někdy je postup infekce tak silný, že včelky ani nestíhají opustit úl a umírají ještě v úle. Lze tedy pozorovat velké množství mrtvolek na podložce každým dnem, až včelstvo úplně vymře. Toto budeme pozorovat především, až teploty spadnou pod 10°C i přes den.
- Nárůst výskytu včelstev napadených virem deformovaných křídel. Ve svých článcích píšu, že zdravý jedinec dokáže odolat řadě nákaz. U neodolného, slabého jedince může propuknout celá škála onemocnění prakticky zároveň. To znamená, že aktuální nárůst úhynů nemusí způsobovat nutně jedna nemoc, ale jejich spojení. A právě toto spojení vícero nemocí se zřejmě nyní začíná naplno projevovat a síla několika nemocí zároveň je samozřejmě devastující.
- Skokový nárůst roztočů ve včelstvech. Víme, že roztoči se včelstvem nekolabují, ale efektivně ještě před kolapsem migrují pryč, do jiných, ještě žijících včelstev, kde lze pozorovat skokový nárůst roztočů. Roztoči se jinak řečeno spojují.
Co je dále velice důležité, je to, že mám vypozorováno, že některá nakažená včelstva dokáží přežít zimu a na jaře jsou zpravidla velice zesláblá, ale žijí. Infekce je provází po celou sezónu, jsou infekční pro své blízké okolí a v podletí kolabují zpravidla jako první.
Včelaři mají tendenci taková včelstva vždycky nechat, nejsme za poslední dobu naučeni likvidovat nemocná včelstva, spíše se snažíme vše zachraňovat. Úhyny, které se nyní vyskytují, mají mnohdy zajímavý jev, který s tím, co zde píšu, zřejmě dost souvisí. Objeví se v jednom roce jen částečný úhyn několika včelstev, v dalším roce už umře celá řada a v dalším roce až celé stanoviště. Proto musíme včelstva v předjaří (únor, březen) pečlivě pozorovat a v případě, že vidíme projevy nemocí (slábnutí včelstev, kálení v úle, neklidné zimní sezení), musíme včelstva utrácet popř. minimálně převést někde bokem a sledovat, zda včelstva přežijí anebo umřou v následujícím podletí, podzimu či zimě.
Sám jsem nedokázal odhadovat, zda se situace po třech úhynových zimách uklidní a budeme opět ve stavu, jako například v roce 2015, kdy byl celorepublikový klid, anebo přijde další úhynová zima. To, co se nyní v republice děje, mě svou vysokou razancí přiznám se, překvapilo. Z mého pohledu to ukazuje na velice bídný stav. Sám v tuto chvíli nemám letos ještě žádný úhyn, ale nechám se překvapit, kolik včelstev mi bude na jaře žít bez zjevných projevů nemocí.
Ing. Jan Peterek, 6.10.2019