Dobrý den vážení včelaři,

když chce člověk začít včelařit, pro včely do lesa samozřejmě nejde, ale koupí si je od jiného včelaře. Stejné to je i v případě, kdy chceme od včelstev námi požadované vlastnosti. Máme jistý výběr, od koho si včelstva pořídíme, byť výběr není nijak rozsáhlý. Sám jsem začal na protlačovaných šlechtěných včelách (konkrétního šlechtitele samozřejmě není potřeba jmenovat), ale nebyl jsem spokojen s jejich udržitelností, roztoči se množili bez jakéhokoliv brzdícího mechanismu (viz má knížka), popsal jsem na nich hypersenzitivitu na virus deformovaných křídel (viz má knížka) a tak jsem už před několika lety začal hledání udržitelnějších včelstev, přesněji hledání včelaře, který chová udržitelnější včelstva, na kterých bych mohl pokračovat ve své cestě k plně odolným včelstvům.

Možností se časem ukázalo hned několik, jednou z nich bylo navázání blízké spolupráce s včelí farmou Z@V (Zdeněk a Vláďa 🙂 ) z okresu Bruntál na Jesenicku. Se Zdeňkem Pospíšilem jsem se seznámil už na podzim 2016, stále vzpomínám na jeho první telefonát. Neměl jsem tehdy dobrou náladu, právě v podletí 2016 jsem popsal onu hypersenzitivitu na virus deformovaných křídel a věděl jsem, že taková včelstva nechci, že takové včelaření budoucnost mít žádnou nebude. Psal jsem komentáře na internetu a za pár týdnů zazvonil telefon. Zdeněk mi popsal svůj chov, svou lokalitu, od Frýdku-Místku to není daleko a mi se to zalíbilo a se Zdeňkem jsem navázal nyní už blízkou spolupráci. Jsem také rád, že jsem mohl vystoupit v jejich ZO, kde mě Zdeněk v únoru 2020 pozval.

Situace je v českém včelaření velice špatná, zdravotní situaci se nebojím nazvat katastrofální, kdy je včela medonosná někde na hranici funkčního vymření, což je bránou k přímému druhovému ohrožení. Zdeňkovy včelky a včelky dalších podobně smýšlejících včelařů, dávají jistou naději, že bude mít české včelaření zase slibnou budoucnost.

Tento článek má posloužit také jako reklama, Zdeněk a Vláďa jsou velkovčelaři, kteří ročně vytvoří mnoho oddělků a z nich pak také vyzimovaná včelstva určená k prodeji.

Zdeňkovy včelky mají mé doporučení.

Kontakt na včelí farmu Z@V:

e-mail: zdenek.pospisil75@seznam.cz
Včelí farma Z@V na Facebooku

Ing. Jan Peterek, 26.8.2020